erdi_d106_250_sb
ERDI D106-250-SB universal scissors
44.66 tax incl.
On order: delivered from 04/06/2026
blister
  • Ordered before 20:00 - delivered as of 04/06/2026
  • Delivery by DHL
Product description:
  • For long straight and figure cutting
  • D206 Painted handles
  • D106 Handles PVC dip-coated
  • Only available with straight cut
Key features according to our expert
  • Length (blade): 68 mm; 2 11/16 inch
  • Overall length: 250 mm
  • Max.thickness (600N/mm²): 1 mm
  • Right/left-handed: Right-handed
Specifications / All features
  • Brand: ERDI
  • EAN: 4010220030905
  • Supplier number: ERDI D106-250-SB
Length (blade)
68 mm; 2 11/16 inch
Overall length
250 mm
Max.thickness (600n/mm²)
1 mm