erdi_d102_250_sb
ERDI D102-250-SB Berlin scissors
31.93 tax incl.
On order: delivered from 30/05/2026
blister
  • Ordered before 20:00 - delivered as of 30/05/2026
  • Delivery by DHL
Product description:
  • For long straight cuts
  • D202 Painted handles
  • D102 Handles with PVC dip coating
  • Only available with straight cut
Key features according to our expert
  • Length (blade): 60 mm; 2 3/8 inch
  • Overall length: 250 mm
  • Max.thickness (600N/mm²): 1 mm
  • Right/left-handed: Right-handed
Specifications / All features
  • Brand: ERDI
  • EAN: 4010220024843
  • Supplier number: ERDI D102-250-SB
Length (blade)
60 mm; 2 3/8 inch
Overall length
250 mm
Max.thickness (600n/mm²)
1 mm