dewalt_dwf4000550
dewalt_dwf4000550
dewalt_dwf4000550
dewalt_dwf4000550
dewalt_dwf4000550
dewalt_dwf4000550
DEWALT DWF4000550 fastening screw on tape (fine thread) 55mm x 3.5mm (1000pcs)
25.80 tax incl.
On order: delivered from 15/08/2026
pack
  • Ordered before 20:00 - delivered as of 15/08/2026
What does this mean in practice?
  • Purchase a selected 18V or 54V XR garden machine? Then you can choose one of the 4 extra gifts within the official Buy & Get promotion.
Product description
  • 55mm x 3.5mm Fine wire - on tape
  • Fine thread for fixing plasterboard panels to metal profiles (max. 0.88 mm)
Key features according to our expert
  • Diameter: 3,5 mm
  • type (screw head): PH2
  • Length: 55 mm
Specifications / All features
  • Brand: DEWALT
  • EAN: 0075352140667
  • Supplier number: DEWALT DWF4000550
Diameter
3,5 mm
Length
55 mm
Box
PH2 / 8 mm
Integrated belt hook
55,0 mm
Uncertainty k 1 (vibration)
3,5 mm
Max. cutting capacity at 45° [square profile]
50,0 mm