dewalt_dt7540_qz
dewalt_dt7540_qz
dewalt_dt7540_qz
dewalt_dt7540_qz
DEWALT DT7540-QZ impact cap 22mm 1/2" (short - 38mm)
8.11 tax incl.
  • Delivery by DHL
DeWALT Power Month at Klium - Maximum Advantage!
This DeWALT tool is part of the DeWALT Power Month at Klium. That means you can stack your benefits.
What does this mean in practice?
  • Purchase a selected 18V or 54V XR garden machine? Then you can choose one of the 4 extra gifts within the official Buy & Get promotion.
  • Promotion valid from 01.05.2026 until 30.05.2026 or while stocks last.
  • Register your purchase afterwards via dewalt.be or dewalt.nl.
Smart professionals combine their purchases and get the maximum out of this month!
Product description
  • Impact cap 22mm 1/2" (Short - 38mm)
Features
  • 6-point convex pattern for increased durability
  • For use with both pneumatic and cordless impact spanners
Key features according to our expert
  • Socket size: 22 mm
  • Type of drive profile (socket): Hexagonal
  • Connection size: 1/2"
  • Length: 38 mm
Specifications / All features
  • Brand: DEWALT
  • EAN: 5035048543313
  • Supplier number: DEWALT DT7540-QZ
Socket size
22 mm
Type of drive profile (socket)
Hexagonal
Connection size
1/2"
Length
38 mm