dewalt_dt4900_qz
dewalt_dt4900_qz
dewalt_dt4900_qz
dewalt_dt4900_qz
dewalt_dt4900_qz
dewalt_dt4900_qz
dewalt_dt4900_qz
dewalt_dt4900_qz
dewalt_dt4900_qz
dewalt_dt4900_qz
DEWALT DT4900-QZ HSS INDUSTRIAL COBALT metal drill bit 2.0mm (2 pcs)
3.87 tax incl.
On order: delivered from 30/05/2026
pack
  • Ordered before 20:00 - delivered as of 30/05/2026
  • Delivery by DHL
DeWALT Power Month at Klium - Maximum Advantage!
This DeWALT tool is part of the DeWALT Power Month at Klium. That means you can stack your benefits.
What does this mean in practice?
  • Purchase a selected 18V or 54V XR garden machine? Then you can choose one of the 4 extra gifts within the official Buy & Get promotion.
  • Promotion valid from 01.05.2026 until 30.05.2026 or while stocks last.
  • Register your purchase afterwards via dewalt.be or dewalt.nl.
Smart professionals combine their purchases and get the maximum out of this month!
Product description
  • HSS INDUSTRIAL COBALT 2.0mm
Features
  • 'No-walk' tip ensures easier drilling in all surfaces (5mm and above). Cleaner, more accurate, burr-free holes thanks to countersunk cutting edges
  • Three-sided shank for optimum grip in drill head
Key features according to our expert
  • Diameter: 2 mm
  • Drill bit type: Metal drill bit
  • Overall length: 49 mm
  • Shank size: 2 mm
  • Shank type: Cylindrical
  • Material (drill bit): HSS-E Co 5%
  • Number of cutting edges: 2 ea
  • Cutting length: 24 mm
Specifications / All features
  • Brand: DEWALT
  • EAN: 5035048094648
  • Supplier number: DEWALT DT4900-QZ
Diameter
2 mm
Drill bit type
Metal drill bit
Overall length
49 mm
Shank size
2 mm
Shank type
Cylindrical
Material (drill bit)
HSS-E Co 5%
Number of cutting edges
2 ea
Cutting length
24 mm
Performance
2,0
Length
49,0 mm
Material
Cobalt
Diameter
Metal
Max. cutting capacity at 45° [square profile]
2,0 mm
Thickness
Extreme
Working length
24,0 mm