dewalt_dnw28r75g12e
dewalt_dnw28r75g12e
dewalt_dnw28r75g12e
dewalt_dnw28r75g12e
dewalt_dnw28r75g12e
dewalt_dnw28r75g12e
DEWALT DNW28R75G12E wire weld construction nails 2.8-75 ringed galvanised G12 2.2m (2200 pcs)
42.60 tax incl.
On order: delivered from 08/06/2026
pack
  • Ordered before 20:00 - delivered as of 08/06/2026
  • Delivery by DHL
DeWALT Power Month at Klium - Maximum Advantage!
This DeWALT tool is part of the DeWALT Power Month at Klium. That means you can stack your benefits.
What does this mean in practice?
  • Purchase a selected 18V or 54V XR garden machine? Then you can choose one of the 4 extra gifts within the official Buy & Get promotion.
  • Promotion valid from 01.05.2026 until 30.05.2026 or while stocks last.
  • Register your purchase afterwards via dewalt.be or dewalt.nl.
Smart professionals combine their purchases and get the maximum out of this month!
Product description
  • [DNW33] Wire Weld 2.8-75 Ringed Galvanised G12 2.2m
Features
  • Threaded nails with clear or galvanised (G12) surface and smooth or ring shank
Key features according to our expert
  • Nail length: 75 mm
  • Angle: 33 °
  • Quantiy per pack: 2200
  • Nail thickness: 2,8 mm
Specifications / All features
  • Brand: DEWALT
  • EAN: 5902013950684
  • Supplier number: DEWALT DNW28R75G12E
Nail length
75 mm
Angle
33 °
Nail thickness
2,8 mm
Product type
Ring
Compatible with
DPN9033-XJ
Length
75,0 mm
2,8 mm