dewalt_dfm1210540
DEWALT DFM1210540 sleeve anchor hexagonal zinc-plated FHS12x65 (25 pcs)
13.60 tax incl.
On order: delivered from 26/05/2026
pack
  • Ordered before 20:00 - delivered as of 26/05/2026
  • Delivery by DHL
DeWALT Power Month at Klium - Maximum Advantage!
This DeWALT tool is part of the DeWALT Power Month at Klium. That means you can stack your benefits.
What does this mean in practice?
  • Purchase a selected 18V or 54V XR garden machine? Then you can choose one of the 4 extra gifts within the official Buy & Get promotion.
  • Promotion valid from 01.05.2026 until 30.05.2026 or while stocks last.
  • Register your purchase afterwards via dewalt.be or dewalt.nl.
Smart professionals combine their purchases and get the maximum out of this month!
Product description
  • FHS12x65 Sleeve anchor Hexagon - Zinc-plated
Features
  • Precise tubular expansion sleeve anchors securely in the hole
  • Screw is drawn into the sleeve when tightening
  • Knurled cone prevents the anchor from rotating in the hole
  • Available from 45-100mm length
Key features according to our expert
  • Drilling diameter: 12 mm
  • Overall length: 65 mm
  • Surface treatment (bolt): Zinc plated
  • Thread dimension: M12
Specifications / All features
  • Brand: DEWALT
  • EAN: 0075352963006
  • Supplier number: DEWALT DFM1210540
Drilling diameter
12 mm
Overall length
65 mm
Surface treatment (bolt)
Zinc plated
Thread dimension
M12
Head type
16,0 mm
Finish
25,0
Pack quantity
NO
Integrated belt hook
12,0 mm
Head size
Zinc Plated
Uncertainty k 1 (vibration)
10,0 mm
Max. cutting capacity at 45° [square profile]
Hex
Box
YES
Thickness
Concrete
Length
5,0 mm