conti_xpz2030p
conti_xpz2030p_2
conti_xpz2030p
conti_xpz2030p_2
CONTI XPZ2030P CONTI V FO PIONEER belt XPZ 2030 Ld Pio 3VX 800
51.57 tax incl.
On order: delivered from 09/06/2026
each
The minimum purchase order quantity for the product is 111.
  • Ordered before 20:00 - delivered as of 09/06/2026
  • Free shipping
  • Delivery by DHL
Product description:
Properties:
  • Temperature range from -40 °C to +130 °C
  • Application-specific
  • Very good flexibility thanks to molded teeth
  • Enhanced running smoothness
  • Matched-set L=L (from 1
  • 000 mm) serial production
  • Electrically conductive to ISO 1813
  • Conditionally resistant to oil
  • Suitable for tropical climates
  • Dust-proof
Key features according to our expert
  • Length: 2030
  • Width: 9,7 mm
  • Height: 8 mm
  • Reference length Ld: 2030 mm
  • Inside length: 1992 mm; 78,425 inch
  • Outer length La: 2042 mm
  • Material (cord): PE
  • Product line: CONTI V FO PIONEER
  • RMA: 3VX799
  • Colour (manufacturer): Black/Blue
Specifications / All features
  • Brand: CONTI
  • EAN: 4010858979379
  • Supplier number: CONTI XPZ2030P
Length
2030
Width
9,7 mm
Height
8 mm
Reference length ld
2030 mm
Inside length
1992 mm; 78,425 inch
Outer length la
2042 mm