conti_xpc3150cr
conti_xpc3150cr_2
conti_xpc3150cr
conti_xpc3150cr_2
CONTI XPC3150 V belt xpc 3150 ld cr v fo advance - XPC3150CR
70.41 tax incl.
On stock, immediately available. we have 1 products in stock.
Product description:
Properties:
  • Temperature range from -30 °C to +90 °C
  • Very good flexibility thanks to molded teeth
  • Enhanced running smoothness
  • Matched-set L=L (from 1000 mm)
  • Electrically conductive to ISO 1813 (from 3
  • 500 mm length electrically conductive after testing)
  • Conditionally resistant to oil
  • Suitable for tropical climates
  • Dust-proof
Key features according to our expert
  • Length: 3150
  • Width: 22 mm
  • Height: 16 mm
  • Reference length Ld: 3150 mm
  • Inside length: 3078 mm; 121,181 inch
  • Outer length La: 3179 mm
  • Material (cord): PE
  • Product line: CONTI V FO ADVANCE
  • Colour (manufacturer): Black
Specifications / All features
  • Brand: CONTI
  • EAN: 4010858582623
  • Supplier number: CONTI XPC3150CR
Length
3150
Width
22 mm
Height
16 mm
Reference length ld
3150 mm
Inside length
3078 mm; 121,181 inch
Outer length la
3179 mm