conti_xpc2000p
conti_xpc2000p_2
conti_xpc2000p
conti_xpc2000p_2
CONTI XPC2000P CONTI V FO PIONEER belt XPC 2000 Ld Pio
  • Free shipping
  • Delivery by DHL
Product description:
Properties:
  • Temperature range from -40 °C to +130 °C
  • Application-specific
  • Very good flexibility thanks to molded teeth
  • Enhanced running smoothness
  • Matched-set L=L (from 1
  • 000 mm) serial production
  • Electrically conductive to ISO 1813
  • Conditionally resistant to oil
  • Suitable for tropical climates
  • Dust-proof
Key features according to our expert
  • Length: 2000
  • Width: 22 mm
  • Height: 16 mm
  • Reference length Ld: 2000 mm
  • Inside length: 1928 mm; 75,905 inch
  • Outer length La: 2029 mm
  • Material (cord): PE
  • Product line: CONTI V FO PIONEER
  • Colour (manufacturer): Black/Blue
Specifications / All features
  • Brand: CONTI
  • EAN: 4010858973308
  • Supplier number: CONTI XPC2000P
Length
2000
Width
22 mm
Height
16 mm
Reference length ld
2000 mm
Inside length
1928 mm; 75,905 inch
Outer length la
2029 mm