conti_xpc1900p
conti_xpc1900p_2
conti_xpc1900p
conti_xpc1900p_2
CONTI XPC1900P CONTI V FO PIONEER belt XPC 1900 Ld Pio
  • Free shipping
  • Delivery by DHL
Product description:
Properties:
  • Temperature range from -40 °C to +130 °C
  • Application-specific
  • Very good flexibility thanks to molded teeth
  • Enhanced running smoothness
  • Matched-set L=L (from 1
  • 000 mm) serial production
  • Electrically conductive to ISO 1813
  • Conditionally resistant to oil
  • Suitable for tropical climates
  • Dust-proof
Key features according to our expert
  • Length: 1900
  • Width: 22 mm
  • Height: 16 mm
  • Reference length Ld: 1900 mm
  • Inside length: 1828 mm; 71,968 inch
  • Outer length La: 1929 mm
  • Material (cord): PE
  • Product line: CONTI V FO PIONEER
  • Colour (manufacturer): Black/Blue
Specifications / All features
  • Brand: CONTI
  • EAN: 4010858979973
  • Supplier number: CONTI XPC1900P
Length
1900
Width
22 mm
Height
16 mm
Reference length ld
1900 mm
Inside length
1828 mm; 71,968 inch
Outer length la
1929 mm