conti_t5dl8158
CONTI T5 815 8 DL 3/8 Conti Synchroflex timing belt - T5DL8158
34.50 tax incl.
On order: delivered from 16/05/2026
each
The minimum purchase order quantity for the product is 25.
  • Ordered before 20:00 - delivered as of 16/05/2026
  • Free shipping
  • Delivery by DHL
Product description:
  • Polyurethane timing belts for the lower and medium power range
Properties:
  • Maintenance-free
Key features according to our expert
  • Length: 815
  • Pitch: 5 mm
  • Width: 8 mm
  • Product line: CONTI SYNCHROFLEX
  • Nominal length: 815 mm
  • Number of teeth: 163
Specifications / All features
  • Brand: CONTI
  • EAN: 4051817179355
  • Supplier number: CONTI T5DL8158
Length
815
Pitch
5 mm
Width
8 mm
Product line
CONTI SYNCHROFLEX
Nominal length
815 mm