conti_t5107512
CONTI T5 1075 12 F 3/8 Conti Synchroflex timing belt - T5107512
42.45 tax incl.
On order: delivered from 16/05/2026
each
The minimum purchase order quantity for the product is 16.
  • Ordered before 20:00 - delivered as of 16/05/2026
  • Free shipping
  • Delivery by DHL
Product description:
  • Polyurethane timing belts for the lower and medium power range
Properties:
  • Maintenance-free
Key features according to our expert
  • Length: 1075
  • Pitch: 5 mm
  • Width: 12 mm
  • Product line: CONTI SYNCHROFLEX
  • Nominal length: 1075 mm
  • Number of teeth: 215
Specifications / All features
  • Brand: CONTI
  • EAN: 4051817175678
  • Supplier number: CONTI T5107512
Length
1075
Pitch
5 mm
Width
12 mm
Product line
CONTI SYNCHROFLEX
Nominal length
1075 mm