conti_t2529012
CONTI T2,5 290 12 F 1/5 Conti Synchroflex timing belt - T2.529012
23.60 tax incl.
On order: delivered from 16/05/2026
each
The minimum purchase order quantity for the product is 16.
  • Ordered before 20:00 - delivered as of 16/05/2026
  • Free shipping
  • Delivery by DHL
Product description:
  • Polyurethane timing belts for the lower and medium power range
Properties:
  • Maintenance-free
Key features according to our expert
  • Length: 290
  • Pitch: 2,5 mm
  • Width: 12 mm
  • Product line: CONTI SYNCHROFLEX
  • Nominal length: 290 mm
  • Number of teeth: 116
Specifications / All features
  • Brand: CONTI
  • EAN: 4051817161596
  • Supplier number: CONTI T2.529012
Length
290
Pitch
2,5 mm
Width
12 mm
Product line
CONTI SYNCHROFLEX
Nominal length
290 mm