conti_t2513004
CONTI T2,5 1300 4 F 1/5 Conti Synchroflex timing belt - T2.513004
37.72 tax incl.
On order: delivered from 16/05/2026
each
The minimum purchase order quantity for the product is 50.
  • Ordered before 20:00 - delivered as of 16/05/2026
  • Free shipping
  • Delivery by DHL
Product description:
  • Polyurethane timing belts for the lower and medium power range
Properties:
  • Maintenance-free
Key features according to our expert
  • Length: 1300
  • Pitch: 2,5 mm
  • Width: 4 mm
  • Product line: CONTI SYNCHROFLEX
  • Nominal length: 1300 mm
  • Number of teeth: 520
Specifications / All features
  • Brand: CONTI
  • EAN: 4051817162586
  • Supplier number: CONTI T2.513004
Length
1300
Pitch
2,5 mm
Width
4 mm
Product line
CONTI SYNCHROFLEX
Nominal length
1300 mm