conti_t1081010
CONTI T10 810 10 F 6/11 Conti Synchroflex timing belt - T1081010
31.61 tax incl.
On order: delivered from 16/05/2026
each
The minimum purchase order quantity for the product is 60.
  • Ordered before 20:00 - delivered as of 16/05/2026
  • Free shipping
  • Delivery by DHL
Product description:
  • Polyurethane timing belts for the lower and medium power range
Properties:
  • Maintenance-free
Key features according to our expert
  • Length: 810
  • Pitch: 10 mm
  • Width: 10 mm
  • Product line: CONTI SYNCHROFLEX
  • Nominal length: 810 mm
  • Number of teeth: 81
Specifications / All features
  • Brand: CONTI
  • EAN: 4051817143578
  • Supplier number: CONTI T1081010
Length
810
Pitch
10 mm
Width
10 mm
Product line
CONTI SYNCHROFLEX
Nominal length
810 mm