conti_t1056010
CONTI T10 560 10 F 6/11 Conti Synchroflex timing belt - T1056010
25.53 tax incl.
On order: delivered from 26/05/2026
each
The minimum purchase order quantity for the product is 30.
  • Ordered before 20:00 - delivered as of 26/05/2026
  • Free shipping
  • Delivery by DHL
Product description:
  • Polyurethane timing belts for the lower and medium power range
Properties:
  • Maintenance-free
Key features according to our expert
  • Length: 560
  • Pitch: 10 mm
  • Width: 10 mm
  • Product line: CONTI SYNCHROFLEX
  • Nominal length: 560 mm
  • Number of teeth: 56
Specifications / All features
  • Brand: CONTI
  • EAN: 4051817139656
  • Supplier number: CONTI T1056010
Length
560
Pitch
10 mm
Width
10 mm
Product line
CONTI SYNCHROFLEX
Nominal length
560 mm