conti_t10225020
CONTI T10 2250 20 F 6/11 Conti Synchroflex timing belt - T10225020
180.64 tax incl.
On order: delivered from 16/05/2026
each
The minimum purchase order quantity for the product is 15.
  • Ordered before 20:00 - delivered tomorrow 16/05/2026
  • Free shipping
  • Delivery by DHL
Product description:
  • Polyurethane timing belts for the lower and medium power range
Properties:
  • Maintenance-free
Key features according to our expert
  • Length: 2250
  • Pitch: 10 mm
  • Width: 20 mm
  • Product line: CONTI SYNCHROFLEX
  • Nominal length: 2250 mm
  • Number of teeth: 225
Specifications / All features
  • Brand: CONTI
  • EAN: 4051817198967
  • Supplier number: CONTI T10225020
Length
2250
Pitch
10 mm
Width
20 mm
Product line
CONTI SYNCHROFLEX
Nominal length
2250 mm