conti_t10dl161016
CONTI T10 1610 16 DL 6/11 Conti Synchroflex timing belt - T10DL161016
106.02 tax incl.
On order: delivered from 16/05/2026
each
The minimum purchase order quantity for the product is 12.
  • Ordered before 20:00 - delivered as of 16/05/2026
Key features according to our expert
  • Length: 1610
  • Pitch: 10 mm
  • Width: 16 mm
  • Product line: CONTI SYNCHROFLEX
  • Nominal length: 1610 mm
  • Number of teeth: 161
Specifications / All features
  • Brand: CONTI
  • EAN: 4051817143493
  • Supplier number: CONTI T10DL161016
Length
1610
Pitch
10 mm
Width
16 mm
Nominal length
1610 mm