conti_std856020
conti_std856020_2
conti_std856020
conti_std856020_2
CONTI STD 560 S8M 20 Conti Synchrobelt timing belt - STD856020
  • Depending on application
  • From -20 °C to +100 °C
Key features according to our expert
  • Length: 560
  • Pitch: 8 mm
  • Width: 20 mm
  • Product line: CONTI SYNCHROBELT
  • Nominal length: 560 mm
  • Number of teeth: 70
Specifications / All features
  • Brand: CONTI
  • EAN: 4051817029995
  • Supplier number: CONTI STD856020
Length
560
Pitch
8 mm
Width
20 mm
Nominal length
560 mm