conti_std852830
conti_std852830_2
conti_std852830
conti_std852830_2
CONTI STD 528 S8M 30 Conti Synchrobelt timing belt - STD852830
Product description:
  • Timing belts for the lower and medium power range
Properties:
  • Temperature range
  • Depending on application
  • From -20 °C to +100 °C
  • Conditionally resistant to oil
  • Ozone-resistant
  • Suitable for tropical climates
  • Aging-resistant
  • Suitable for reverse flexing/reverse tensioning idlers
  • Maintenance-free
Key features according to our expert
  • Length: 528
  • Pitch: 8 mm
  • Width: 30 mm
  • Product line: CONTI SYNCHROBELT
  • Nominal length: 528 mm
  • Number of teeth: 66
Specifications / All features
  • Brand: CONTI
  • EAN:
  • Supplier number: CONTI STD852830
Length
528
Pitch
8 mm
Width
30 mm
Product line
CONTI SYNCHROBELT
Nominal length
528 mm