conti_std844050
conti_std844050_2
conti_std844050
conti_std844050_2
CONTI STD 440 S8M 50 Conti Synchrobelt timing belt - STD844050
  • Depending on application
  • From -20 °C to +100 °C
Key features according to our expert
  • Length: 440
  • Pitch: 8 mm
  • Width: 50 mm
  • Product line: CONTI SYNCHROBELT
  • Nominal length: 440 mm
  • Number of teeth: 55
Specifications / All features
  • Brand: CONTI
  • EAN:
  • Supplier number: CONTI STD844050
Length
440
Pitch
8 mm
Width
50 mm
Nominal length
440 mm