conti_std8284885
conti_std8284885_2
conti_std8284885
conti_std8284885_2
CONTI STD 2848 S8M 85 Conti Synchrobelt timing belt - STD8284885
  • Depending on application
  • From -20 °C to +100 °C
Key features according to our expert
  • Length: 2848
  • Pitch: 8 mm
  • Width: 85 mm
  • Product line: CONTI SYNCHROBELT
  • Nominal length: 2848 mm
  • Number of teeth: 356
Specifications / All features
  • Brand: CONTI
  • EAN:
  • Supplier number: CONTI STD8284885
Length
2848
Pitch
8 mm
Width
85 mm
Nominal length
2848 mm