conti_std8280050
conti_std8280050_2
conti_std8280050
conti_std8280050_2
CONTI STD 2800 S8M 50 Conti Synchrobelt timing belt - STD8280050
Product description:
  • Timing belts for the lower and medium power range
  • Depending on application
  • From -20 °C to +100 °C
Key features according to our expert
  • Length: 2800
  • Pitch: 8 mm
  • Width: 50 mm
  • Product line: CONTI SYNCHROBELT
  • Nominal length: 2800 mm
  • Number of teeth: 350
Specifications / All features
  • Brand: CONTI
  • EAN: 4051817033817
  • Supplier number: CONTI STD8280050
Length
2800
Pitch
8 mm
Width
50 mm
Product line
CONTI SYNCHROBELT
Nominal length
2800 mm