conti_std8200085
conti_std8200085_2
conti_std8200085
conti_std8200085_2
CONTI STD 2000 S8M 85 Conti Synchrobelt timing belt - STD8200085
Product description:
  • Timing belts for the lower and medium power range
  • Depending on application
  • From -20 °C to +100 °C
Key features according to our expert
  • Length: 2000
  • Pitch: 8 mm
  • Width: 85 mm
  • Product line: CONTI SYNCHROBELT
  • Nominal length: 2000 mm
  • Number of teeth: 250
Specifications / All features
  • Brand: CONTI
  • EAN: 4051817033503
  • Supplier number: CONTI STD8200085
Length
2000
Pitch
8 mm
Width
85 mm
Product line
CONTI SYNCHROBELT
Nominal length
2000 mm