conti_std8162450
conti_std8162450_2
conti_std8162450
conti_std8162450_2
CONTI STD 1624 S8M 50 Conti Synchrobelt timing belt - STD8162450
  • Free shipping
  • Delivery by DHL
Product description:
  • Timing belts for the lower and medium power range
  • Depending on application
  • From -20 °C to +100 °C
Key features according to our expert
  • Length: 1624
  • Pitch: 8 mm
  • Width: 50 mm
  • Product line: CONTI SYNCHROBELT
  • Nominal length: 1624 mm
  • Number of teeth: 203
Specifications / All features
  • Brand: CONTI
  • EAN:
  • Supplier number: CONTI STD8162450
Length
1624
Pitch
8 mm
Width
50 mm
Product line
CONTI SYNCHROBELT
Nominal length
1624 mm