conti_std8151285
conti_std8151285_2
conti_std8151285
conti_std8151285_2
CONTI STD 1512 S8M 85 Conti Synchrobelt timing belt - STD8151285
  • Free shipping
  • Delivery by DHL
Product description:
  • Timing belts for the lower and medium power range
Properties:
  • Temperature range
  • Depending on application
  • From -20 °C to +100 °C
  • Conditionally resistant to oil
  • Ozone-resistant
  • Suitable for tropical climates
  • Aging-resistant
  • Suitable for reverse flexing/reverse tensioning idlers
  • Maintenance-free
Key features according to our expert
  • Length: 1512
  • Pitch: 8 mm
  • Width: 85 mm
  • Product line: CONTI SYNCHROBELT
  • Nominal length: 1512 mm
  • Number of teeth: 189
Specifications / All features
  • Brand: CONTI
  • EAN:
  • Supplier number: CONTI STD8151285
Length
1512
Pitch
8 mm
Width
85 mm
Product line
CONTI SYNCHROBELT
Nominal length
1512 mm