conti_std8120030
conti_std8120030_2
conti_std8120030
conti_std8120030_2
CONTI STD 1200 S8M 30 Conti Synchrobelt timing belt - STD8120030
Product description:
  • Timing belts for the lower and medium power range
  • Depending on application
  • From -20 °C to +100 °C
Key features according to our expert
  • Length: 1200
  • Pitch: 8 mm
  • Width: 30 mm
  • Product line: CONTI SYNCHROBELT
  • Nominal length: 1200 mm
  • Number of teeth: 150
Specifications / All features
  • Brand: CONTI
  • EAN: 4051817032049
  • Supplier number: CONTI STD8120030
Length
1200
Pitch
8 mm
Width
30 mm
Product line
CONTI SYNCHROBELT
Nominal length
1200 mm