conti_std8115250
conti_std8115250_2
conti_std8115250
conti_std8115250_2
CONTI STD 1152 S8M 50 Conti Synchrobelt timing belt - STD8115250
  • Free shipping
  • Delivery by DHL
Product description:
  • Timing belts for the lower and medium power range
  • Depending on application
  • From -20 °C to +100 °C
Key features according to our expert
  • Length: 1152
  • Pitch: 8 mm
  • Width: 50 mm
  • Product line: CONTI SYNCHROBELT
  • Nominal length: 1152 mm
  • Number of teeth: 144
Specifications / All features
  • Brand: CONTI
  • EAN: 4051817031813
  • Supplier number: CONTI STD8115250
Length
1152
Pitch
8 mm
Width
50 mm
Product line
CONTI SYNCHROBELT
Nominal length
1152 mm