conti_std8108030
conti_std8108030_2
conti_std8108030
conti_std8108030_2
CONTI STD 1080 S8M 30 Conti Synchrobelt timing belt - STD8108030
83.38 tax incl.
On order: delivered from 08/06/2026
each
The minimum purchase order quantity for the product is 39.
  • Ordered before 20:00 - delivered as of 08/06/2026
  • Free shipping
  • Delivery by DHL
Product description:
  • Timing belts for the lower and medium power range
  • Depending on application
  • From -20 °C to +100 °C
Key features according to our expert
  • Length: 1080
  • Pitch: 8 mm
  • Width: 30 mm
  • Product line: CONTI SYNCHROBELT
  • Nominal length: 1080 mm
  • Number of teeth: 135
Specifications / All features
  • Brand: CONTI
  • EAN: 4051817031608
  • Supplier number: CONTI STD8108030
Length
1080
Pitch
8 mm
Width
30 mm
Product line
CONTI SYNCHROBELT
Nominal length
1080 mm