conti_std8105620
conti_std8105620_2
conti_std8105620
conti_std8105620_2
CONTI STD 1056 S8M 20 Conti Synchrobelt timing belt - STD8105620
Product description:
  • Timing belts for the lower and medium power range
  • Depending on application
  • From -20 °C to +100 °C
Key features according to our expert
  • Length: 1056
  • Pitch: 8 mm
  • Width: 20 mm
  • Product line: CONTI SYNCHROBELT
  • Nominal length: 1056 mm
  • Number of teeth: 132
Specifications / All features
  • Brand: CONTI
  • EAN:
  • Supplier number: CONTI STD8105620
Length
1056
Pitch
8 mm
Width
20 mm
Product line
CONTI SYNCHROBELT
Nominal length
1056 mm