conti_spc3350zar
conti_spc3350zar_2
conti_spc3350zar
conti_spc3350zar_2
CONTI SPC3350ZAR CONTI V POWER belt SPC 3350 ZAR
324.97 tax incl.
On order: delivered from 09/06/2026
each
The minimum purchase order quantity for the product is 19.
  • Ordered before 20:00 - delivered as of 09/06/2026
  • Free shipping
  • Delivery by DHL
Product description:
  • Belastungen nach DIN 7753
Properties:
  • Temperature range from -30 °C to +80 °C
  • Resistant to high shock loads
  • Suitable for reverse flexing/reverse tensioning idlers
  • Suitable for tropical climates
  • Dust-proof
Key features according to our expert
  • Length: 3350
  • Width: 22 mm
  • Height: 18 mm
  • Reference length Ld: 3350 mm
  • Inside length: 3266 mm; 128,582 inch
  • Outer length La: 3379 mm
  • Material (cord): Aramid
  • Product line: CONTI V POWER
  • Brand: CONTI
  • EAN: 4051817797375
  • Supplier number: CONTI SPC3350ZAR
Width
22 mm
Height
18 mm
Reference length ld
3350 mm
Inside length
3266 mm; 128,582 inch
Outer length la
3379 mm