conti_spc3350cr
conti_spc3350cr_2
conti_spc3350cr
conti_spc3350cr_2
CONTI SPC3350CR CONTI V ADVANCE belt SPC 3350 CR
  • Free shipping
  • Delivery by DHL
Product description:
Properties:
  • Temperature range from -30 °C to +80 °C
  • Electrically conductive to ISO 1813
  • Conditionally resistant to oil
  • Suitable for tropical climates
  • Dust-proof
  • Increased power ratings
  • Suitable for clutches
  • Suitable for reverse flexing
Key features according to our expert
  • Length: 3350
  • Width: 22 mm
  • Height: 18 mm
  • Reference length Ld: 3350 mm
  • Inside length: 3266 mm; 128,582 inch
  • Outer length La: 3379 mm
  • Material (cord): PE
  • Product line: CONTI V ADVANCE
  • Brand: CONTI
  • EAN: 4010858970543
  • Supplier number: CONTI SPC3350CR
Width
22 mm
Height
18 mm
Reference length ld
3350 mm
Inside length
3266 mm; 128,582 inch
Outer length la
3379 mm