conti_spc12500zar
conti_spc12500zar_2
conti_spc12500zar
conti_spc12500zar_2
CONTI SPC12500ZAR CONTI V POWER belt SPC 12500 ZAR
1,312.17 tax incl.
On order: delivered from 09/06/2026
each
The minimum purchase order quantity for the product is 19.
  • Ordered before 20:00 - delivered as of 09/06/2026
  • Free shipping
  • Delivery by DHL
Product description:
  • Belastungen nach DIN 7753
Properties:
  • Temperature range from -30 °C to +80 °C
  • Resistant to high shock loads
  • Suitable for reverse flexing/reverse tensioning idlers
  • Suitable for tropical climates
  • Dust-proof
Key features according to our expert
  • Length: 12500
  • Width: 22 mm
  • Height: 18 mm
  • Reference length Ld: 12500 mm
  • Inside length: 12416 mm; 488,818 inch
  • Outer length La: 12529 mm
  • Material (cord): Aramid
  • Product line: CONTI V POWER
  • Brand: CONTI
  • EAN: 4064877045119
  • Supplier number: CONTI SPC12500ZAR
Length
12500
Width
22 mm
Height
18 mm
Reference length ld
12500 mm
Inside length
12416 mm; 488,818 inch
Outer length la
12529 mm