conti_spc12250
conti_spc12250_2
conti_spc12250
conti_spc12250_2
CONTI SPC12250 CONTI V-belt SPC 12250
841.13 tax incl.
On order: delivered from 09/06/2026
each
The minimum purchase order quantity for the product is 19.
  • Ordered before 20:00 - delivered as of 09/06/2026
  • Free shipping
  • Delivery by DHL
Product description:
Properties:
  • Temperature range from -55 °C to +70 °C
  • Matched-set L=L (from 1000 mm)
  • Electrically conductive to ISO 1813
  • Conditionally resistant to oil
  • Suitable for tropical climates
  • Dust-proof
Key features according to our expert
  • Length: 12250
  • Width: 22 mm
  • Height: 18 mm
  • Reference length Ld: 12250 mm
  • Inside length: 12166 mm; 478,976 inch
  • Outer length La: 12279 mm
  • Material (cord): PE
  • Product line: CONTI V
  • Colour (manufacturer): Black
Specifications / All features
  • Brand: CONTI
  • EAN: 4010858755669
  • Supplier number: CONTI SPC12250
Length
12250
Width
22 mm
Height
18 mm
Reference length ld
12250 mm
Inside length
12166 mm; 478,976 inch
Outer length la
12279 mm