conti_spb8000cr
conti_spb8000cr_2
conti_spb8000cr
conti_spb8000cr_2
CONTI SPB8000CR CONTI V ADVANCE belt SPB 8000 CR 5V3150
Properties:
  • Temperature range from -30 °C to +80 °C
Key features according to our expert
  • Length: 8000
  • Width: 16,3 mm
  • Height: 13 mm
  • Reference length Ld: 8000 mm
  • Inside length: 7940 mm; 312,598 inch
  • Outer length La: 8022 mm
  • Material (cord): PE
  • Product line: CONTI V ADVANCE
  • RMA: 5V3150
  • Brand: CONTI
  • EAN: 4010858970512
  • Supplier number: CONTI SPB8000CR
Length
8000
Width
16,3 mm
Height
13 mm
Reference length ld
8000 mm
Inside length
7940 mm; 312,598 inch
Outer length la
8022 mm