conti_spb6700cr
conti_spb6700cr_2
conti_spb6700cr
conti_spb6700cr_2
CONTI SPB6700CR CONTI V ADVANCE belt SPB 6700 CR 5V2650
Properties:
  • Temperature range from -30 °C to +80 °C
  • Electrically conductive to ISO 1813
  • Conditionally resistant to oil
  • Suitable for tropical climates
  • Dust-proof
  • Increased power ratings
  • Suitable for clutches
  • Suitable for reverse flexing
Key features according to our expert
  • Length: 6700
  • Width: 16,3 mm
  • Height: 13 mm
  • Reference length Ld: 6700 mm
  • Inside length: 6640 mm; 261,417 inch
  • Outer length La: 6722 mm
  • Material (cord): PE
  • Product line: CONTI V ADVANCE
  • RMA: 5V2638
  • Brand: CONTI
  • EAN: 4010858970482
  • Supplier number: CONTI SPB6700CR
Length
6700
Width
16,3 mm
Height
13 mm
Reference length ld
6700 mm
Inside length
6640 mm; 261,417 inch
Outer length la
6722 mm