conti_spb6300zar
conti_spb6300zar_2
conti_spb6300zar
conti_spb6300zar_2
CONTI SPB6300ZAR CONTI V POWER belt SPB 6300 ZAR
402.28 tax incl.
On order: delivered from 09/06/2026
each
The minimum purchase order quantity for the product is 26.
  • Ordered before 20:00 - delivered as of 09/06/2026
Product description:
  • Belastungen nach DIN 7753
Properties:
  • Temperature range from -30 °C to +80 °C
  • Resistant to high shock loads
  • Suitable for reverse flexing/reverse tensioning idlers
Key features according to our expert
  • Length: 6300
  • Width: 16,3 mm
  • Height: 13 mm
  • Reference length Ld: 6300 mm
  • Inside length: 6240 mm; 245,669 inch
  • Outer length La: 6322 mm
  • Material (cord): Aramid
  • Product line: CONTI V POWER
  • RMA: 5V2480
  • Brand: CONTI
  • EAN: 4051817797337
  • Supplier number: CONTI SPB6300ZAR
Length
6300
Width
16,3 mm
Height
13 mm
Reference length ld
6300 mm
Inside length
6240 mm; 245,669 inch
Outer length la
6322 mm