conti_spb6000cr
conti_spb6000cr_2
conti_spb6000cr
conti_spb6000cr_2
CONTI SPB6000CR CONTI V ADVANCE belt SPB 6000 CR 5V2360
Properties:
  • Temperature range from -30 °C to +80 °C
Key features according to our expert
  • Length: 6000
  • Width: 16,3 mm
  • Height: 13 mm
  • Reference length Ld: 6000 mm
  • Inside length: 5940 mm; 233,858 inch
  • Outer length La: 6022 mm
  • Material (cord): PE
  • Product line: CONTI V ADVANCE
  • RMA: 5V2362
  • Brand: CONTI
  • EAN: 4010858970468
  • Supplier number: CONTI SPB6000CR
Length
6000
Width
16,3 mm
Height
13 mm
Reference length ld
6000 mm
Inside length
5940 mm; 233,858 inch
Outer length la
6022 mm