conti_spb5680cr
conti_spb5680cr_2
conti_spb5680cr
conti_spb5680cr_2
CONTI SPB5680CR CONTI V ADVANCE belt SPB 5680 CR 5V2240
  • Free shipping
  • Delivery by DHL
Product description:
Properties:
  • Temperature range from -30 °C to +80 °C
  • Electrically conductive to ISO 1813
  • Conditionally resistant to oil
  • Suitable for tropical climates
  • Dust-proof
  • Increased power ratings
  • Suitable for clutches
  • Suitable for reverse flexing
Key features according to our expert
  • Length: 5680
  • Width: 16,3 mm
  • Height: 13 mm
  • Reference length Ld: 5680 mm
  • Inside length: 5620 mm; 221,259 inch
  • Outer length La: 5702 mm
  • Material (cord): PE
  • Product line: CONTI V ADVANCE
  • RMA: 5V2236
  • Brand: CONTI
  • EAN: 4010858970451
  • Supplier number: CONTI SPB5680CR
Length
5680
Width
16,3 mm
Height
13 mm
Reference length ld
5680 mm
Inside length
5620 mm; 221,259 inch
Outer length la
5702 mm