conti_spb5000zar
conti_spb5000zar_2
conti_spb5000zar
conti_spb5000zar_2
CONTI SPB5000ZAR CONTI V POWER belt SPB 5000 ZAR
319.95 tax incl.
On order: delivered from 09/06/2026
each
The minimum purchase order quantity for the product is 26.
  • Ordered before 20:00 - delivered as of 09/06/2026
Product description:
  • Belastungen nach DIN 7753
Properties:
  • Temperature range from -30 °C to +80 °C
  • Resistant to high shock loads
  • Suitable for reverse flexing/reverse tensioning idlers
Key features according to our expert
  • Length: 5000
  • Width: 16,3 mm
  • Height: 13 mm
  • Reference length Ld: 5000 mm
  • Inside length: 4940 mm; 194,488 inch
  • Outer length La: 5022 mm
  • Material (cord): Aramid
  • Product line: CONTI V POWER
  • RMA: 5V1969
  • Brand: CONTI
  • EAN: 4010858002442
  • Supplier number: CONTI SPB5000ZAR
Length
5000
Width
16,3 mm
Height
13 mm
Reference length ld
5000 mm
Inside length
4940 mm; 194,488 inch
Outer length la
5022 mm