conti_spa3650cr
conti_spa3650cr_2
conti_spa3650cr
conti_spa3650cr_2
CONTI SPA3650CR CONTI V ADVANCE belt SPA 3650 CR
  • Free shipping
  • Delivery by DHL
Product description:
Properties:
  • Temperature range from -30 °C to +80 °C
  • Electrically conductive to ISO 1813
  • Conditionally resistant to oil
  • Suitable for tropical climates
  • Dust-proof
  • Increased power ratings
  • Suitable for clutches
  • Suitable for reverse flexing
Key features according to our expert
  • Length: 3650
  • Width: 12,7 mm
  • Height: 10 mm
  • Reference length Ld: 3650 mm
  • Inside length: 3604 mm; 141,889 inch
  • Outer length La: 3667 mm
  • Material (cord): PE
  • Product line: CONTI V ADVANCE
  • Brand: CONTI
  • EAN: 4010858970093
  • Supplier number: CONTI SPA3650CR
Length
3650
Width
12,7 mm
Height
10 mm
Reference length ld
3650 mm
Inside length
3604 mm; 141,889 inch
Outer length la
3667 mm