conti_k15124212
CONTI K1,5 1242 12 F 1/5 Conti Synchroflex timing belt - K1.5124212
85.39 tax incl.
On order: delivered from 09/06/2026
each
The minimum purchase order quantity for the product is 13.
  • Ordered before 20:00 - delivered as of 09/06/2026
  • Free shipping
  • Delivery by DHL
Product description:
  • Polyurethane timing belts for the lower and medium power range
Properties:
  • Maintenance-free
Key features according to our expert
  • Length: 1242
  • Pitch: 1,5 mm
  • Width: 12 mm
  • Product line: CONTI SYNCHROFLEX
  • Nominal length: 1242 mm
  • Number of teeth: 828
Specifications / All features
  • Brand: CONTI
  • EAN: 4051817271578
  • Supplier number: CONTI K1.5124212
Length
1242
Pitch
1,5 mm
Width
12 mm
Product line
CONTI SYNCHROFLEX
Nominal length
1242 mm