conti_htd58909
conti_htd58909_2
conti_htd58909
conti_htd58909_2
CONTI HTD 890 5M 9 Conti Synchrobelt timing belt - HTD58909
Product description:
  • Timing belts for the lower and medium power range
  • Depending on application
  • From -20 °C to +100 °C
Key features according to our expert
  • Length: 890
  • Pitch: 5 mm
  • Width: 9 mm
  • Product line: CONTI SYNCHROBELT
  • Nominal length: 890 mm
  • Number of teeth: 178
Specifications / All features
  • Brand: CONTI
  • EAN:
  • Supplier number: CONTI HTD58909
Length
890
Pitch
5 mm
Width
9 mm
Product line
CONTI SYNCHROBELT
Nominal length
890 mm