conti_htd555025
conti_htd555025_2
conti_htd555025
conti_htd555025_2
CONTI HTD 550 5M 25 Conti Synchrobelt timing belt - HTD555025
Product description:
  • Timing belts for the lower and medium power range
  • Depending on application
  • From -20 °C to +100 °C
Key features according to our expert
  • Length: 550
  • Pitch: 5 mm
  • Width: 25 mm
  • Product line: CONTI SYNCHROBELT
  • Nominal length: 550 mm
  • Number of teeth: 110
Specifications / All features
  • Brand: CONTI
  • EAN: 4010858040192
  • Supplier number: CONTI HTD555025
Length
550
Pitch
5 mm
Width
25 mm
Product line
CONTI SYNCHROBELT
Nominal length
550 mm