conti_htd555015
conti_htd555015_2
conti_htd555015
conti_htd555015_2
CONTI HTD 550 5M 15 Conti Synchrobelt timing belt - HTD555015
Product description:
  • Timing belts for the lower and medium power range
  • Depending on application
  • From -20 °C to +100 °C
Key features according to our expert
  • Length: 550
  • Pitch: 5 mm
  • Width: 15 mm
  • Product line: CONTI SYNCHROBELT
  • Nominal length: 550 mm
  • Number of teeth: 110
Specifications / All features
  • Brand: CONTI
  • EAN:
  • Supplier number: CONTI HTD555015
Length
550
Pitch
5 mm
Width
15 mm
Product line
CONTI SYNCHROBELT
Nominal length
550 mm