conti_htd545025
conti_htd545025_2
conti_htd545025
conti_htd545025_2
CONTI HTD 450 5M 25 Conti Synchrobelt timing belt - HTD545025
Product description:
  • Timing belts for the lower and medium power range
Properties:
  • Temperature range
  • Depending on application
  • From -20 °C to +100 °C
  • Conditionally resistant to oil
  • Ozone-resistant
  • Suitable for tropical climates
  • Aging-resistant
  • Suitable for reverse flexing/reverse tensioning idlers
  • Maintenance-free
Key features according to our expert
  • Length: 450
  • Pitch: 5 mm
  • Width: 25 mm
  • Product line: CONTI SYNCHROBELT
  • Nominal length: 450 mm
  • Number of teeth: 90
Specifications / All features
  • Brand: CONTI
  • EAN: 4010858892883
  • Supplier number: CONTI HTD545025
Length
450
Pitch
5 mm
Width
25 mm
Product line
CONTI SYNCHROBELT
Nominal length
450 mm