conti_htd8300820
conti_htd8300820_2
conti_htd8300820
conti_htd8300820_2
CONTI HTD 3008 8M 20 Conti Synchrobelt timing belt - HTD8300820
  • Free shipping
  • Delivery by DHL
Product description:
  • Timing belts for the lower and medium power range
Properties:
  • Temperature range
  • Depending on application
  • From -20 °C to +100 °C
  • Conditionally resistant to oil
  • Ozone-resistant
  • Suitable for tropical climates
  • Aging-resistant
  • Suitable for reverse flexing/reverse tensioning idlers
  • Maintenance-free
Key features according to our expert
  • Length: 3008
  • Pitch: 8 mm
  • Width: 20 mm
  • Product line: CONTI SYNCHROBELT
  • Nominal length: 3008 mm
  • Number of teeth: 376
Specifications / All features
  • Brand: CONTI
  • EAN:
  • Supplier number: CONTI HTD8300820
Length
3008
Pitch
8 mm
Width
20 mm
Product line
CONTI SYNCHROBELT
Nominal length
3008 mm