conti_htd142590170cxa
conti_htd142590170cxa_2
conti_htd142590170cxa
conti_htd142590170cxa_2
CONTI HTD 2590 14M 170 CXA Conti Synchroforce CXA timing belt - HTD142590170CXA
Product description:
  • Heavy-duty timing belts for sustained transmission of higher torque levels at low speed
  • Depending on application
  • From -20° C to +100 °C
  • Electrically conductive to ISO 9563
Key features according to our expert
  • Length: 2590
  • Pitch: 14 mm
  • Width: 170 mm
  • Product line: CONTI SYNCHROFORCE CXA
  • Nominal length: 2590 mm
  • Number of teeth: 185
Specifications / All features
  • Brand: CONTI
  • EAN: 4051817044165
  • Supplier number: CONTI HTD142590170CXA
Length
2590
Pitch
14 mm
Width
170 mm
Product line
CONTI SYNCHROFORCE CXA
Nominal length
2590 mm