conti_htd8180085
conti_htd8180085_2
conti_htd8180085
conti_htd8180085_2
CONTI HTD 1800 8M 85 Conti Synchrobelt timing belt - HTD8180085
  • Free shipping
  • Delivery by DHL
Product description:
  • Timing belts for the lower and medium power range
Properties:
  • Temperature range
  • Depending on application
  • From -20 °C to +100 °C
  • Conditionally resistant to oil
  • Ozone-resistant
  • Suitable for tropical climates
  • Aging-resistant
  • Suitable for reverse flexing/reverse tensioning idlers
  • Maintenance-free
Key features according to our expert
  • Length: 1800
  • Pitch: 8 mm
  • Width: 85 mm
  • Product line: CONTI SYNCHROBELT
  • Nominal length: 1800 mm
  • Brand: CONTI
  • EAN: 4010858890759
  • Supplier number: CONTI HTD8180085
Pitch
8 mm
Width
85 mm
Product line
CONTI SYNCHROBELT
Nominal length
1800 mm